Komunikat ws. wypadków

W związku z licznymi wypadkami do których dochodziło w trakcie rozgrywek rundy jesiennej i koniecznością wzywania Zespołu Ratownictwa Medycznego (ZRM) do poszkodowanego, pragniemy przypomnieć rodzicom/prawnym opiekunom procedury obowiązujące w naszym klubie.

Trener,który jest świadkiem wypadku lub zajścia, w którym są poszkodowani, jest zobowiązany do podjęcia czynności ograniczających skutki zdarzenia:

1. Udziela wymaganej pierwszej pomocy medycznej, jeżeli obrażenia u poszkodowanego zawodnika są poważne i wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna, Trener ma obowiązek wezwać ZRM. W przypadku, gdy Trener nie ma pewności co do stanu poszkodowanego ma obowiązek wezwać ZRM.

2. Upewnia się (po udzieleniu pomocy przedmedycznej), czy zawodnik może uczestniczyć w dalszych zajęciach, czy musi udać się do lekarza lub wrócić do domu.

3. Powiadamia o wypadku rodziców poszkodowanego zawodnika.

4. W przypadku braku możliwości skontaktowania się z rodzicami, zawiadamia niezwłocznie najbliższą jednostkę Policji w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców i zawiadomienia ich o wypadku.

5. Zabezpiecza (w miarę możliwości) miejsce wypadku.

6. Powiadamia natychmiast zarząd stowarzyszenia.

Trener nie może przewieść poszkodowanego do szpitala lub domu, w przypadku konieczności transportu ma obowiązek zawiadomić rodziców, a w razie braku takiej możliwości wezwać ZRM.

Procedury ZRM

1. ZRM nie zabierze poszkodowanego do szpitala jeżeli w karetce nie pojedzie z nim opiekun (dotyczy sytuacji w której nie ma bezpośredniego zagrożenia życia), dlatego ważny jest szybki dojazd rodziców. W takim wypadku poszkodowany zostanie opatrzony przez ZRM na miejscu i przekazany pod opiekę Trenera i będzie oczekiwał na rodziców.

Trener nie może jechać jako opiekun w karetce jeżeli nie zapewni odpowiedniej opieki pozostałym zawodnikom                     podczas treningu lub meczu. Podczas meczu trenera musi zastąpić inny trener z ważną licencją, co zostanie                         sprawdzone i odnotowane w sprawozdaniu przez sędziego zawodów i wprowadzone do centralnego rejestru PZPN.

1. W przypadku, gdy ZRM stwierdzi bezpośrednie zagrożenie życia poszkodowanego to zostanie On bezzwłocznie zabrany do szpitala. W takim przypadku przy transporcie nie musi być obecny opiekun.

Procedury Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR)

1. W przypadku stwierdzenia przez lekarza braku bezpośredniego zagrożenia życia, poszkodowanemu nie będzie udzielana dalsza pomoc medyczna dopóki rodzic nie podpisze zgody na leczenie.
  2. W przypadku stwierdzenia przez lekarza bezpośredniego zagrożenia życia, poszkodowanemu będzie udzielana niezbędna pomoc, a do czasu dojazdu rodziców decyzję będzie podejmował lekarz dyżurny SOR.

Zarząd Stowarzyszenia
(po otrzymaniu zgłoszenia wypadku):

1. Zabezpiecza (w miarę potrzeb) miejsce wypadku.

2. Powołuje zespół ds. ustalenia przyczyn wypadku.

3. Przekazuje informacje i zgłoszenie powołanemu zespołowi ds. ustalenia przyczyn wypadku.

4. O każdym wypadku zawiadamia niezwłocznie: rodziców (opiekunów) poszkodowanego.

5. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia niezwłocznie prokuratora i PIP.

6. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego, oddział w Tychach

7. Zatwierdza protokół powypadkowy.

8. Prowadzi rejestr wypadków.

9. Omawia z pracownikami Klubu (placówki) okoliczności i przyczyny wypadków oraz ustala środki niezbędne do zapobiegnięcia im.

10. Wydaje zalecenia powypadkowe.

O każdej zmianie numeru telefonu prosimy powiadomić trenera prowadzącego drużynę.

W każdym z 3 wypadków do których doszło w ostatnim czasie, dwukrotnie interweniował ZRM. Za każdym razem zawodnikowi została udzielona niezbędna pomoc przedmedyczna. Procedury, które obowiązują w naszym Klubie są wystarczające i oparte na odpowiednich ustawach i rozporządzeniach.